ورود عضویت
Fa En

انجمن تخصصی کودک و رسانه

صفحه اصلی > عمومی > پیشخوان > تفسیر اخبار برای کودکان

تفسیر اخبار برای کودکان

تفسیر اخبار برای کودکان

توضیح اخبار به کودکان ما

توضیح رویدادهای خبری برجسته و نگران کننده به فرزندان می توانند برای والدین موضوعی دشوار باشد به نحوی که نمی دانند در این مواقع باید چه بگویند. راهکار های مبتنی بر سن ارائه شده در این جا می تواند در این حوزه راه گشا باشد.
واقعیت این است که کودکان در سنین مدرسه ی ابتدایی و برخی از دانش آموزان دوره راهنمایی در درک کامل اخبار با مشکلاتی روبه رو هستند. اگرچه نوجوانان  قادر به درک بهتر وقایع جاری هستند، اما با چالش هایی در مورد تشخیص بین حقیقت و نظر افراد یا تشخیص اطلاعات غلط مواجه اند.
فرقی نمی کند کودکان شما در چه سنی هستند،در هر صورت اخبار تهدید کننده و غم انگیز می تواند آنها را به لحاظ احساسی تحت تأثیر قرار دهد. بسیاری از کودکان در مواجهه با این اخبار ممکن است احساس نگرانی، ترس، عصبانیت یا حتی احساس گناه کنند. و این احساسات اضطراب برانگیز می تواند حتی پس از تمام شدن ماجرا هم ادامه پیدا کند. سوال اینجاست که پس به عنوان پدر و مادر چه کارهایی می توان انجام داد تا بچه هایمان با تمام این اطلاعات کنار بیایند؟

نکاتی برای همه کودکان در همه ی سنین در اینجا وجود دارد:

  • اول واکنش های خودتان را در نظر بگیرید: بچه ها قبل از تعیین رویکرد خود نسبت به مسئله ای، به نحوه ی واکنش و عملکرد شما نسبت به آن خبر خاص توجه می کنند. بنابراین اگر آرام و منطقی بمانید، آنها نیز همین کار را خواهند کرد.
  • اقداماتی را صورت دهید: با توجه به نوع حادثه ی صورت گرفته و همینطور سن کودک خانواده ها می توانند راه هایی برای کمک به افراد آسیب دیده پیدا کنند. مثلا از فرزندتان بخواهید کارت پستال بسازند، به سیاستمداران کشور خود نامه بنویسند، از پس انداز خود برای کمک به آسیب دیدگان استفاده کنند یا اینکه اقلامی را به آن ها اهدا کنند.

نکاتی برای کودکان زیر ۷ سال

  • اخبار را دور از دسترس کودکان نگه دارید: تلویزیون و رادیو را در ساعات پخش اخبار خاموش کنید. روزنامه را نیز دور از چشمان کودکتان بخوانید چرا که کودکان از دیدن عکس های خبر هم میترسند ( معمولا بچه ها نسبت به عکس های دیگر بچه ها که در معرض خطر هستند به شدت واکنش نشان می دهند). بچه های سن پیش دبستانی اصلا نیازی به دیدن یا شنیدن چیزی که آنها را بترساند ندارند بیش تر به این خاطر که به راحتی واقعیت را با فانتزی ها یا ترس های خود اشتباه می گیرند.
  • تاکید کنید که خانواده شما در امنیت کامل است: در این سن، بچه ها بیشتر درگیر حس امنیت و جدایی از شما هستند. سعی نکنید به هیچ عنوان نگرانی ها و ترس هایشان را نادیده نگیرید و در مقابل خیال کودک را آسوده کنید که تمام اقدامات حفاظتی (می توانید برای کودک نام ببرید) برای حفظ امنیت خانواده انجام می گیرد.
  • با هم بودنتان را حفظ کنید: اگر چه گوش دادن به کودک و نادیده نگرفتن ترس هایشان امری مهم است، اما پرت کردن حواس او و ایجاد راحتی فیزیکی می تواند بسیار موثر باشد. مثلا تماشای چیزهای شاد و یا انجام کارهای سرگرم کننده با هم دیگر می تواند بسیار موثرتر از دادن توضیحات منطقی در مورد احتمالات مربوط به خبر باشد.

نکاتی برای بچه های ۸-۱۲

  • خلق و خو و بلوغ فرزندتان را در نظر بگیرید: بسیاری از بچه ها می توانند بحث های مربوط به حوادث تهدید آمیز و خطرناک را هضم کنند، اما اگر بچه ی شما روحیه ی حساسی دارد، حتما او را از اخبار تلویزیون دور نگه دارید.
  • برای سوالات و صحبت درمورد خبر در دسترس باشید: بسیاری از بچه ها در این سن شروع به دیدن و تشخیص اخلاق در حوادث پیش آمده می کنند و این اخلاقیات را در اصطلاحات سیاه و سفید مشاهده می کنند. کودکان در این سن در حال توسعه ی اعتقادات اخلاقی خود هستند. شاید نیاز باشد مبانی مفاهیمی چون تعصب، غیرت، و اختلافات مدنی و مذهبی را برای فرزندتان توضیح دهید. اما در مورد ایجاد تعاریف کلی مراقب باشید، زیرا بچه ها آنچه را که شما می گویید به ذهن می سپارند. همین حال، زمان خوبی است که درمورد آنچه می دانند بپرسید، زیرا احتمالا اطلاعاتی از دوستان خود دریافت کرده اند و در همین جا می توانید باورهای غلطشان را تصحیح کنید.
  • درمورد پوشش خبری با فرزندتان صحبت – و فیلتر- کنید: می توانید به فرزندتان توضیح دهید که حتی برنامه های خبری برای جذب مخاطبان بیشتر باهم دیگر رقابت می کنند، که این امر گاهی بر تصمیمات آن ها بر سر محتوای اخبار تاثیر می گذارد. اگر اجازه می دهید فرزندتان از اینترنت استفاده کند، شما نیز در کنار او به برخی سایت ها و تصاویر خبری سیاه نما سر بزنید و بر اینکه فرزندتان به چه جاهایی در اینترنت سرک می کشد نظارت کنید یا در تنظیمات اینترنت URL خود را روی حالت پرتال های غیر خبری تنظیم کنید.

نکاتی برای نوجوانان

  • وارد بحث شوید: از آنجایی که در بسیاری از موارد، نوجوانان اخبار را مستقل از شما دریافت می کنند، با صحبت کردن با آنها می توانید بینش های عالی خود را در مورد سیاست های در حال شکل گیری آن ها و همینطور مفاهیم عدالت و اخلاق در ذهنشان را به آ ن ها ارائه دهید. این کار به شما کمک می کند تا بفهمید فرزندتان چه اطلاعاتی از قبل بدست آورده و چه چیز هایی از شبکه های اجتماعی گرفته است. هم چنین می توانید دیدگاه های خود را هم همراه با دیدگاه های او هم جهت سازید (فقط مراقب باشید دیدگاه هایش را رد نکنید وگرنه فورا بحث را تمام می کنند).
  • اجازه دهید نوجوانتان خودش را ابراز کند: خیلی از نوجوانان درمورد وقایع هیجان زده می شوند و حتی اگر فرد آسیب دیده را بشناسند ممکن است با او همزاد پنداری کنند. هم چنین می دانند که زندگی خودشان هم می تواند تحت تاثیر خشونت قرار گیرد. سعی کنید به نگرانی هایشان بدون رد کردن یا دست کم گرفتنشان رسیدگی کنید.

منبع : کامان سنس مدیا
مترجم : زهرا وکیلیان مبارکه

برچسب ها : ، ،

پیغام شما