ورود عضویت
Fa En

انجمن تخصصی کودک و رسانه

صفحه اصلی > درباره انجمن > اخبار و تازه ها > فراخوان نخستین تعزیه «پیراهن امام حسین(ع)» در کربلا

فراخوان نخستین تعزیه «پیراهن امام حسین(ع)» در کربلا

فراخوان نخستین تعزیه «پیراهن امام حسین(ع)» در کربلا

دبیر بخش هنرهای نمایشی نخستین سوگواره «سفینه‌النجاه» از برگزاری دو اجرای تعزیه با موضوع پیراهن امام حسین(ع) در تل‌زینبیه و بین‌الحرمین در کربلا خبر داد و گفت: نخستین فراخوان بخش هنرهای نمایشی نخستین سوگواره «سفینه النجاه» طی روزهای آینده در دو بخش نقالی‌ و پرده‌خوانی منتشر خواهد شد. 

به گزارش انجمن تخصصی رسانه و کودک به نقل از خبرگزاری ایسنا کوروش زارعی ، دبیر بخش هنرهای نمایشی نخستین سوگواره «سفینه النجاه» در مورد جزئیات این سوگواره در بخش هنرهای نمایشی گفت: ما نخستین اجلاسیه سفینه النجاه که در مشهد مقدس برگزار شد به این نتیجه رسیدیم برای اجلاسیه سوم که در حال حاضر در کربلا در حال برگزاری است نمونه اثر با موضوع پیراهن امام حسین(ع) تولید کنیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه آقای دریایی از عزیزان توانمند با تحصیلات آکادمیک در اجرای تعزیه کار را تقبل کردند و بر این اساس منابع و پژوهش‌ها در ارتباط با پیراهن امام حسین(ع) در اختیار ایشان و تیم‌شان قرار گرفت و یک تعزیه یک ساعته در این خصوص تولید شد.

زارعی یادآور شد: این تعزیه برای نخستین‌بار در سومین اجلاسیه «سفینه النجاه» در کربلا در محل «تل زینبه» اجرای اول خود را داشت که با استقبال خوب مخاطبان عراقی مواجه شد.

دبیر بخش هنرهای نمایشی نخستین سوگواره «سفینه النجاه» تصریح کرد: این اثر در دومین شب خود در بین‌الحرمین اجرا داشت که مورد استقبال پژوهشگران، علما و مردم حاضر قرار گرفت.

وی افزود: تلاش ما بر این است در اولین سوگواره فراخوان نقالی و پرده‌خوانی «سفینه النجاه» را منتشر کنیم، در این خصوص ابتدا پژوهش‌های مرتبط با لباس امام حسین(ع) برای نویسندگانی ارسال خواهد شد تا یکسری طومار براساس پژوهش‌ها تنظیم شود.

 زارعی ابراز کرد: فراخوان نقالی در سه بخش نوجوان، جوان و پیشکسوت منتشر خواهد شد، همچنین قرار است در ایام ماه صفر در مشهد بخش هنرهای نمایشی سوگواره برگزار شود که به همین منظور طومارهایی که نوشتیم در اختیار هنرمندان‌ قرار  می‌دهیم تا آثاری تولید و در مدت چهار روز آنها را اجرا کنند.

 دبیر بخش هنرهای نمایشی نخستین سوگواره «سفینه النجاه» با بیان اینکه چندین طومار با زاویه نگاه‌های مختلف خواهیم نوشت
 که محور تمامی آنها پیراهن امام حسین(ع) است، بیان کرد: طومارها تولید شده چاپ می‌شود که در سال‌های بعد در اختیار هنرمندان دیگر هم قرار بگیرد، ضمنا پس از ماه صفر اجراهایی هم در تهران خواهیم داشت.

وی ابراز کرد: در نخستین دوره سوگواره در بخش صحنه‌ای و نمایش‌نامه ‌نویسی امکان فراخوان وجود ندارد زیرا تولید یک اثر نمایشی در بخش صحنه‌ای یا نمایشی و حتی تئاتر خیابانی نیازمند زمان زیادی است و نمی‌توان کار عجله‌ای ساخت،  از این جهت بخش نمایشی و خیابانی برای سال آینده آماده می‌شود. البته نمونه آثاری برای ایام فاطمیه تولید خواهد شد و در آن زمان اجراها بر روی صحنه خواهد رفت.

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

پیغام شما