ورود عضویت
Fa En

انجمن تخصصی کودک و رسانه

صفحه اصلی > درباره انجمن > اخبار و تازه ها > والدین برای درمان مشکلات گفتاری کودکشان تعلل نکنند

والدین برای درمان مشکلات گفتاری کودکشان تعلل نکنند

والدین برای درمان مشکلات گفتاری کودکشان تعلل نکنند

نایب رییس انجمن علمی گفتاردرمانی ایران، مداخلات زودهنگام را در رفع اختلالات گفتار و زبان بسیار مهم دانست و گفت: به محض بروز مشکلات گفتار، زبان و بلع در هر سنی، مراجعه سریع به مراکز درمانی و توانبخشی می‌تواند در درمان موثر باشد.

محی الدین تیموری سنگانی به مناسبت روز ملی گفتار درمانی (اول اردیبهشت) اظهارداشت: تحقیقات نشان داد که شناسایی (غربالگری) و مداخله زودهنگام دو عامل مهم در بهبودی اختلالات زبانی و ارتباطی هستند.

وی با اشاره به اینکه مغز بیشترین میزان تغییر و رشد را در ۳ سال اول زندگی دارد، گفت: زمانی که مداخلات درمانی همزمان با رشد و قبل از ۳ سالگی باشد بیشترین میزان تغییر و بهبودی را می توان انتظار داشت، به همین دلیل انجام مداخله زودهنگام در این سن از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: کودکان با رشد طبیعی تا سه سن سالگی درک و استفاده از زبان شان افزایش می یابد و در این زمان است که قسمت اعظم مهارت های گفتار و زبان آنها در حال رشد است.

ضرورت شناسایی کودکانی که در معرض خطر اختلالات رشدی زبان هستند

نایب رییس انجمن علمی گفتاردرمانی ایران اظهارداشت: کودکانی که در معرض خطر اختلالات رشدی زبان هستند، باید شناسایی تا ضمن ارائه مداخلات، از نتایج منفی ناشی از اختلالات کاسته شود.
وی، منظور از مداخلات زودهنگام را تهیه یک برنامه آموزشی برای کودکان در معرض خطر یا دچار تأخیر تکاملی دانست تا زمینه های پیشرفت وی را تامین کند.

تیموری سنگانی اضافه کرد: اعضای تیم مداخلات زودهنگام شامل پزشک متخصص اطفال یا فوق تخصص نوزادان، فوق تخصص مغز و اعصاب کودک، فوق تخصص روانپزشکی کودک، آسیب شناس گفتار و زبان و کاردرمانگر است و آسیب شناس گفتار و زبان مهارت های ارتباطی، زبانی، گفتار و بلع را مورد بررسی قرار می دهد تا در صورت لزوم مداخلات لازم صورت بگیرد.

آسیب شناس گفتار و زبان علاوه بر مشارکت در ارزیابی کودک، وظیفه آموزش خانواده، همراهی خانواده در امر درمان و پیگیری کودک را نیز بعهده دارد.

تیموری سنگانی ادامه داد: آسیب شناس گفتار و زبان با آموزش مهارت های ارتباطی و زبانی مناسب سن کودک به والدین کمک می کند تا تکنیک‌های درمانی مناسب را فرا بگیرند و به ارتقاء مهارت های ارتباطی، مهارتهای درک زبانی، واژگان و جملات کودکشان کمک کنند.

مداخله به موقع می تواند به طور قابل توجهی نتایج را بهبود بخشد و تأثیر این اختلالات را بر رشد کلی کودک به حداقل برساند

به گفته وی، تحقیقات نشان داد که اثرات مثبت مداخله زودهنگام می تواند فراتر از رشد گفتار و زبان باشد و بر عزت نفس، تعاملات اجتماعی، دستاوردهای تحصیلی و فرصت های آینده کودک تأثیر بگذارد.

نایب رییس انجمن علمی گفتاردرمانی ایران، تاکید کرد: مداخله زودهنگام برای طیف وسیعی از اختلالات گفتار و زبان مثل اختلالات تکاملی زبان، اختلالات طیف اتیسم، لکنت، اختلالات تلفظی، اختلات بلع و تغذیه و آپراکسی رشدی گفتار مفید است. مداخله به موقع می تواند به طور قابل توجهی نتایج را بهبود بخشد و تأثیر این اختلالات را بر رشد کلی کودک به حداقل برساند.

گفتار درمانی یا پاتولوژی گفتار و زبان یکی از شاخه های توانبخشی می باشد که به آسیب شناسی اختلالات مربوط به گفتار و زبان می پردازد. در واقع گفتار و زبان بخش بسیار مهمی از ارتباط برقرار کردن با دیگران است.

برچسب ها : ، ، ، ، ،

پیغام شما